середу, 1 вересня 2021 р.

Вітаємо з Днем міста!

         Дорогоцінні наші краєлюби, прийміть найщиріші наші вітання з нагоди святкування Дня Луцька! Це особливий день, бо іменини рідного міста – це свято єднання. Саме в такі моменти ми відчуваємо в своїх серцях любов і гідність за свою батьківщину, сповнюємося почуттям єдиної родини.

День міста – це ще одна можливість зізнатися в любові до рідного краю, згадати, за що ми його цінуємо та пишаємося ним. Усі досягнення, здобутки, надбання Луцька складаються з щоденної праці, знань і талантів його мешканців. Це свято всіх, хто тут народився і виріс, хто приїхав колись, щоб залишитися назавжди.

Це свято об’єднує усіх. Ми з вдячністю згадуємо всіх, хто творив його славетну історію, збагачував традиції, розбудовував та боронив від ворога. І про історію нашого міста і його люлей ви постійно читаєте на нашому краєзнавчому блозі.

Від щирого серця вітаємо всіх лучан та гостей Луцька з Днем міста! Хай місто наше  розвивається і процвітає. Усім мешканцям нашого славетного краю бажаємо міцного здоров’я, любові, достатку, сімейного тепла, щасливої долі й Божого благословення!

Луцьк, хєппі бьоздей!)))

Лучани і гості Луцька, ловіть цікавинки про ваше місто!

Факт 1. Колись на місці Київського майдану було село Дворець, про яке є згадки ще з часів панування Литви. У 1910 році село офіційно приєднали до міста, попри протести мешканців.

 

Факт 2. Перша міська рада в Луцьку з'явилася в XV столітті і розташовувалася на теперішньому Майдані Ринок. У будинку на Богдана Хмельницького, 19 мерія "оселилися" аж після Другої світової війни.

 

Факт 3. Публічні страти з XVI століття в Луцьку відбувалися перед В’їзною вежею замку Любарта, поруч із сьогоднішнім будинком Фальчевського-Пузини. Як правило, страчували, відрубуючи голову.

 

Факт 4. Найстарішому надпису на стінах замку Любарта понад 415 років. Автор надпису вказав 1602 рік.

 

Факт 5. Наприкінці ХІХ століття "замок Любарта" також називали "замок Вітольда", тобто Вітовта. Це пояснюється тим, що замок почав будувати литовський князь Любарт, а добудовували племінники Вітовт та Свидригайло.

 

Факт 6. Перший фільм в Луцьку показали в 1908 році. Таким чином людей залучали до "Луцького товариства тверезості".

 

Факт 7. Перший кінотеатр в Луцьку виник в 1909 році і розташовувався в будинку на розі сьогоднішніх вулиць Ковельської та Лесі Українки. Він пропрацював півтора року.

 

Факт 8. До 1990-х років у Луцьку збудували 20 кінотеатрів, жоден з яких не працює сьогодні.

 

Факт 9. У приміщенні сучасної Луцької міської ради в 1930-х розташовувалися відділення пошти і телеграф.

 

Факт 10. З жовтня 1941-го по червень 1942-го в німецьких таборах, розташованих на території колишньої Луцької тюрми та замку, були розстріляні, померли від голоду чи хвороб 10,5 тисячі військовополонених.

 

Факт 11. У серпні 1942 року неподалік від Луцька в районі вулиці Гнідавської знищували в'язнів єврейського гетто. За два місяці німецькі війська розстріляли приблизно 17 тисяч в’язнів гетто. На той час це було більше половини населення міста.

 

Факт 12. Внаслідок війни населення Луцька зменшилося на 60%.

 

Факт 13. Луцьк був єдиним західноукраїнським містом, яке мало два аеродроми: військовий на Вишкові, цивільний - біля Крупи.

 

Факт 14. Перші ігри КВН у Луцьку відбувалися у середині 1960-х років, а в 1969-му на місці сучасної "Ротонди" в нинішньому парку імені Лесі Українки розігрували першість Луцька з КВН.

 

Факт 15. У 1970-х роках кінотеатр "Промінь" перейменували в "Москву", але в 1980-х повернули стару назву.

 

Факт 16. Головну новорічну ялинку міста до середини 1970-х встановлювали біля ЦУМу. Згодом її "прописали" на Театральній площі, де дерево ставили на механізми, що оберталися. А з 2007 року прикрашають ялинки, які ростуть на майдані.

 

Факт 17. В Луцьку було вісім пам'ятників Леніну.

 

Факт 18. Парку імені Лесі Українки лише 50 років. Його відкрили в 1964 році. Раніше тут текла річка Глушець, яка через природні умови та з допомогою людини висохла.

 

Факт 19. На місці ЦУМу до Другої світової війни поставили пам'ятник Леніну та Сталіну і фонтан, які знесли в 1965 році, коли почали зводити універмаг.

 

Факт 20. "Старий" ринок, що під замком, виник на зламі 1960-1970-х років. Його назва обманула не одне покоління приїжджих мешканців, які вважали, що ринок такий же старий, як і замок. Але насправді базар біля старого міста – суто радянське явище.

 

Факт 21. Цивільний аеродром біля села Крупи "прожив" лише 13 років. Його закрили в 1997 році.

 

Факт 22. Коли Україна здобула незалежність в приміщення колишнього обласного комітету Комуністичної партії хотіли "оселити" Луцьку міську раду, але передумали та віддали нинішньому Східноєвропейському національному університету імені Лесі Українки.

Немає коментарів:

Дописати коментар